środa, 10 kwietnia 2019

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W ŚWIĘTEJ WODZIE


Wraz z końcem marca wybraliśmy się z mężem i synem na wyprawę do miejsca, które jest dla mnie szczególnie ważne,  w maju 2015 roku, pojechaliśmy tam, po pierwsze, aby podziękować za przebytą 2-letnią ciężką pracę nad budową naszego domu, ale również w wielu innych bardzo osobistych intencjach. 
Teraz do niego wróciliśmy, już razem z naszym synem. By znów móc cieszyć się tym wyjątkowym miejscem. 
Oprócz oczywiście mszy świętej, obeszliśmy górę krzyży, które we mnie wywołują ogromne emocje, wyobrażenie o tysiącach ludzi, którzy przyjeżdżają w wielu swoich bardzo prywatnych intencjach, prosząc i dziękując jednocześnie. To miejsce jest magiczne same w sobie. 
Jako matka zwracam uwagę na wiele szczegółów, czyli również komfort podróży z dzieckiem. 
Na miejscu znajduje się hotel, sklep z pamiątkami, sklepik z żywnością, toaleta - a nawet plac zabaw - uważam, że to świetne miejsce, dla dzieci ! Dlaczego ?Wystanie i spokój dziecka przez godzinę na mszy świętej - graniczy z cudem. Dlatego fajnie, że dziecko może pobawić się na świeżym powietrzu, a rodzice, spokojnie uczestniczyć na mszy świętej. 
Samo miejsce ma bardzo ważną historię - Choć powstanie Sanktuarium Świętej Wody owiane jest licznymi nieprawdopodobnymi legendami sięgającymi do czasów średniowiecza, to pierwsza rzetelna i udokumentowana wzmianka o tym miejscu pochodzi dopiero z roku 1719. Wówczas człowiek imieniem Bazyli - po dwóch latach od utraty wzroku, po przybyciu na uroczysko nazwane później Święta Woda, cudownie ozdrowiał. Był on związany z zakładem wytwarzającym papier na rzecz drukarni OO. Bazylianów w Supraślu, stąd też do historii przeszedł jako "Bazyli papiernik". Dokumenty historyczne pozwalają na utożsamienie go z ówczesnym dzierżawcą supraskiej papierni - szlachcicem Bazylim Samotyją Lenczewskim, pochodzącym ze starej rzymskokatolickiej rodziny osiadłej w sąsiedniej parafii w Dobrzyniewie Kościelnym. W akcie wdzięczności uzdrowiony szlachcic w ciągu tygodnia ufundował nad źródłem drewnianą kaplicę, którą w 10-ty piątek po Wielkanocy w 1719 roku poświęcił za błogosławieństwem opata supraślskiego metropolity unickiego Abpa Leona Kiszki, jeden z supraskich Bazylianów. Tak się rozpoczyna historia tego wyjątkowego miejsca.


Jeżeli jesteście zainteresowani większą ilością informacji na temat tego miejsca, odsyłam do reszty tekstu do strony tutajMyślę, że sezon wiosenny zaczęliśmy w pięknej podróży, szczególnie dla nas ważnej. Spędziliśmy ten czas bardzo przyjemnie, spacerując i spędzając ten czas wspólnie. Polecam z całego serca. 

1 komentarz:

  1. Faktycznie niesamowite miejsce! Muszę kiedyś wybrać się do tego sanktuarium!

    OdpowiedzUsuń